Paslauga „24/7 priežiūra namuose“ – pagalba senjorui visą parą
Namai – tai ne tik sienos ir daiktai, bet ir emocinis prieglobstis, kuris su metais tampa vis svarbesnis. Gyvenimas savame būste senjorams suteikia ne tik saugumo jausmą, bet ir stiprina jų fizinę bei psichinę sveikatą. Tačiau su amžiumi daugeliui tampa vis sunkiau išlaikyti savarankiškumą be kitų asmenų pagalbos.
Socialinių paslaugų portalo www.slauga24.lt rekomenduojama paslauga „24/7 priežiūra namuose“ suteikia senjorams galimybę kuo ilgiau išlikti namuose, nes visada šalia yra žmogus, kuris teikia nuolatinę [MOU1] priežiūrą ir pagalbą.
Šis senyvo amžiaus žmonių priežiūros modelis jau daug metų sėkmingai veikia Vokietijoje ir sparčiai populiarėja Lietuvoje. Smalininkų senjorų namų atstovas Darius Vasiliauskas įsitikinęs, kad dvidešimt keturių valandų priežiūros per parą socialinė paslauga ateityje taps prioritetine ir mūsų šalyje.
„24/7 priežiūra namuose“, tai pagalba ir priežiūra senjorams namų aplinkoje, užtikrinant jų kasdieninę gerovę, saugumo ir ramybės jausmą. Individualios priežiūros darbuotojas padeda tvarkytis buityje, palaikyti asmens higieną, palydi senjorą į gydymo įstaigas ar parduotuves, ruošia maistą bei skatina aktyvų dalyvavimą socialinėje ir ekonominėje veikloje.
Ši paslauga prieinama visą parą, visomis savaitės dienomis. Su senjoru nuolat būna pagalbininkas, pasirengęs prisitaikyti prie asmeninių poreikių ir suteikti visokeriopą priežiūrą ir pagalbą. Neretai tokie žmonės tampa senjorų draugais, su kuriais jie noriai bendrauja – dalinasi prisiminimais, kasdienybės džiaugsmais ir rūpesčiais.
„Šiais laikais dauguma senjorų turi daugiau ar mažiau neblogus būstus ir nenori jų palikti. Atėjus senatvei, dauguma ieško būdų, kaip juose išlikti kuo ilgiau. Mūsų siūloma paslauga yra puiki išeitis tiems, kurie nori gyventi savo namuose su kito žmogaus pagalba“, – sako ilgametės patirties socialinių paslaugų organizavimo srityje turintis D. Vasiliauskas.
Nuolatinė priežiūra namuose užtikrina ramybę ir saugumą tiek senjorui, tiek jo artimiesiems, nes vyresnio amžiaus giminaitis visuomet yra patikimose ir rūpestingose rankose, nebelieka baimių, kad jam kažkas gali nutikti ir pagalba nebus suteikta laiku.
Kaip užsakyti paslaugą?
Socialinių paslaugų portalo www.slauga24.lt skyriaus „Slauga namuose“ srityje „24/7 priežiūra namuose“ pateiktipaslaugą teikiančių žmonių aprašymai – kvalifikacija, įgyta patirtis, teikiamos slaugos procedūros, paslaugos teikimo valandos ar paros įkainis, rekomendacijos, gali būti pridėta nuotrauka ir kt.
Pateikiamas ir žemėlapis, kuriame matomi arčiausiai senjoro gyvenamosios vietos paslaugas teikiantys specialistai. Pavyzdžiui, jeigu jūs gyvenate Jurbarke, tam tikru kilometrų spinduliu matysite visus individualios priežiūros darbuotojus arba žmones, kurie nori teikti tokias paslaugas.
Senjorui ar jo artimiesiems tereikia išsirinkti labiausiai jų poreikius atitinkantį žmogų ir užpildyti klausimyną. Jeigu abi pusės susitaria dėl paslaugos teikimo vietos, sąlygų ir įkainių, pas senjorą atvažiuoja pagalbininkas ir jo namuose gyvena tam tikrą laiko tarpą.
Paslaugos teikimo laikotarpis Lietuvoje gali būti apribojamas savaitėmis, nebūtinai mėnesiais, kaip užsienio šalyse. Pavyzdžiui, individualios priežiūros darbuotojas pas senjorą namuose praleidžia dvi savaites, tada jį pakeičia kitas. Tokiu būdu paslaugą teikiantys žmonės išvengia pervargimo ir reikalui esant, gali greičiau pasiekti savo namus bet kurioje Lietuvos vietoje.
Socialinių paslaugų portalas www.slauga24.lt suteikia galimybę susitari ir dėl trumpalaikės priežiūros paslaugų. Individualios priežiūros darbuotojams, dirbantiems kitose darbovietėse ir norintiems išnaudoti savo laiką laisvadieniais, trumpalaikė senjoro globa gali būti papildomas pajamų šaltinis.
Norint pasinaudoti paslauga „24/7 priežiūra namuose“, svarbu žinoti keletą dalykų:
- paslauga kol kas nėra kompensuojama nei valstybės, nei savivaldybės, apmokama senjoro arba jo artimųjų lėšomis;
- paslaugą suteikiančiam žmogui turi būti skiriamas atskiras kambarys, kur jis galėtų gyventi šalia senjoro ir kartu turėti savo privatumą;
- paslaugą suteikiantis žmogus gamina maistą arba organizuoja maitinimą senjorui ir sau paslaugos gavėjo lėšomis;
- paslaugą teikiantis žmogus neprivalo atlikti tokių buities darbų, kaip langų valymas, daržų ravėjimas, malkų skaldymas ir pan.;
- portalas http://www.slauga24.lt/ veikia kaip paslaugų užsakymo tarpininkas, t. y. suteikia platformą, kurioje paslaugos gavėjai ir teikėjai gali susisiekti, sudaryti susitarimus ir vykdyti paslaugų užsakymus. Portalas neatsako už susitarimų vykdymą ir paslaugų kokybę, nes pats neteikia paslaugų tiesiogiai.
Tikisi, kad ateityje paslauga bus kompensuojama valstybės
D. Vasiliauskas jau daug metų organizuoja senjorų priežiūros namuose paslaugas Vokietijoje, tarpininkauja tarp paslaugos gavėjų ir teikėjų. Anot jo, ši valstybė jau suprato gyventojų senėjimo problemą ir paslaugą iš dalies finansuoja.
24 valandų per parą, 7 dienų per savaitę senjorų priežiūros modelis sparčiai populiarėja ir Lietuvoje. Jeigu ši paslauga būtų bent iš dalies kompensuojama valstybės, jos poreikis būtų didžiulis, nes dauguma senjorų savo senatvės dienas nori leisti namų aplinkoje, o globos įstaigos jau dabar neįstengia priimti visų, norinčių gauti ilgalaikės socialinės globos paslaugas.
Tiesa, šiuo metu mūsų šalyje kompensuojamos kai kurios socialinės paslaugos į namus, bet jos neišpildo visų socialinių senjoro poreikių. Net ir sulaukus ilgos paslaugų eilės, jų teikimo laikas dažniausiai apsiriboja 2-4 valandas per dieną, maksimaliai – iki 8 valandų. Likusią paros dalį senjoru rūpinasi artimieji, arba jis būna vienas. Pastarasis variantas, tai tarsi penkios minutės iki nelaimės, nes senyvo amžiaus žmonėms, leidžiantiems laiką vieniems, gali nutikti įvairių nepageidaujamų įvykių – jie gali nugriūti ir neatsikelti, išeiti pasivaikščioti ir pasiklysti, gali stipriai sutrikti sveikata. Gerai, jeigu senjoras dar sugebės išsikviesti pagalbą, o jeigu nespės…?
Nuolatinė senjorų priežiūra namuose padėtų sumažinti nenumatytų vyresnio amžiaus žmonių mirčių skaičių, nes nelaimės atveju jiems nedelsiant būtų suteikta pagalba. Tuo tarpu savivaldybės sutaupytų lėšų, nesiųsdamos senjorų į globos įstaigas, nes ten paslaugų kaštai yra didesni, nei teikiant nuolatinę priežiūrą namuose.
0 komentarų